[vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”10069″ img_size=”920×250″ alignment=”center”][vc_column_text]

Vilka står bakom Pannkakskyrkan?

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Pannkakskyrkan är ingen kyrka, men ett utåtriktat initiativ från kyrkan av ungdomar. På de olika orterna som Pannkakskyrkan finns på ser det lite olika ut vilka som tagit initiativet till arbetet. Men gemensamt för alla Pannkakskyrkor är att det är kyrkor på orten som står bakom arbetet. Ofta drivs Pannkakskyrkan som ett ekumenisk projekt där flera/alla kyrkor på orten står bakom. I stort sett alla samfund finns representerade bakom de initiativ som idag finns på lokal basis.[/vc_column_text]
Lyssna på vittnesbörd[/vc_column][vc_column width=”1/6″]Vilka är vi?En kort historikVilka står bakom? Lyssna på vittnesbördStarta Pannkakskyrka?!Boka Pannkakskyrkan?
[/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]