[vc_row background_style=”stretch” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ padding_top=”0″ padding_bottom=”0″ padding_left=”0″ padding_right=”0″][vc_column width=”1/1″]

Pannkakskyrkans Vision

”Att mitt i ungdomsvärlden, speciellt där behoven är som störst leva jesusliv. Därför vill vi se en ung generation som i ord, handling och kraft älskar sin generation och presenterar och lever ut evangeliet i jesu karaktär”

[/vc_column][/vc_row][vc_row center_row=”yes” background_style=”stretch” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ padding_top=”0″ padding_bottom=”0″ padding_left=”0″ padding_right=”0″][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Vilka är vi?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row center_row=”yes” background_style=”stretch” margin_top=”0″ margin_bottom=”0″ padding_top=”0″ padding_bottom=”0″ padding_left=”0″ padding_right=”0″][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]Pannkakskyrkan!? Vilka är vi? Varje helg går kristna ungdomar över hela landet ut på stan för att bjuda på pannkakor mitt i city. Vissa drar dit en husvagn, bygger upp ett nice häng med solstolar, mattor, ljusslingor, ljudsystem m.m. Andra smäller upp ett partytält mitt på torget. Varje kväll delar man ut ett hundratal pannkakor, hänger och chillar, tar hand om folk som råkar illa ut, sitter timmar i samtal med någon som behöver prata av sig, ber en bön för någon, har sköj och hittar på sköna saker, samtalar om de stora och viktiga frågorna i livet, finns till hands och hjälper någon där livet har trasslat ihop sig, följer någon till bussen m.m, för att sedan sent in på natten ta sitt pick och pack och gå hem. Varför då, kanske du undrar? Varför bjuda på något helt gratis? Varför stå bakom en grill en hel kväll helt frivilligt när det finns så mycket annat man kan hitta på? Svaret är att vi vill göra det. Vi vill för att vi fått uppleva en kärlek som är så mycket större än vår. Vi kan helt enkelt inte låta bli att bubbla över och ge lite av det vidare.[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/4″][vc_single_image image=”10043″ img_size=”large”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”3/4″][vc_column_text]Pannkakskyrkan föddes ur en längtan att från kyrkan och som ung generation finnas mitt i ungdomsvärlden för att nå ut och göra något positivt för sin generation där det behövs som mest. Gratis pannkakor är en bra och god början på det, men bara en början… vi längtar efter mer. Vi längtar efter att ungdomsvärlden ska få vara en lite tryggare plats. Vi längtar efter att alla som möter oss ska känna sig lite mer älskade när de lämnar oss. Vi längtar efter att få sprida massor av sköna och glada vibbar ute på stan och skapa en plats man får vara sig själv på. Vår förebild är Jesus. Precis som Jesus var närvarande mitt i människors verklighet vill vi dela livet med de vi får privilegiet att möta – i det roliga men också i det jobbiga. Mitt i verkligheten, mitt i livet, längtar vi efter att få bjuda på både ”himmel och pannkakor”.[/vc_column_text]En kort historik[/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/4″]Vilka är vi?EN KORT HISTORIKVilka står bakom?Lyssna på vittnesbördBoka PannkakskyrkanStarta Pannkakskyrka?![/vc_column][/vc_row]