Starta Pannkakskyrka?! (Demo)

Sedan uppstarten av första Pannkakskyrkan i Uppsala 2006 har initiativet spridit sig till många andra orter i vårt land och finns nu utspritt över hela landet. Pannkakskyrkan är en allkristen rörelse, i stort sett alla kyrkosamfund finns representerade bakom de pannkakskyrks-initiativ som idag finns på lokal basis. Det har visat sig vara något som funkar – både i storstäder men också i småorter, sena helgkvällar och eftermiddagar. Varför? I grund och botten för att det är en vision som ligger på Guds hjärta. Gud längtar efter att få visa sin kärlek och möta ungdomar i Sverige mitt i den verklighet de befinner sig i. Pannkakskyrkan har visat sig vara ett fantastiskt roligt, enkelt, uppskattat och avdramatiserat sätt att som kyrka ta kyrkan rakt ut i ungdomsvärlden där den behövs som mest.

Hör gärna av er!

Vill er församling eller kyrkorna på orten starta en Pannkakskyrka? Vi hjälper mer än gärna till. Genom åren med Pannkakskyrkan har vi lärt oss en hel del och har många erfarenheter vi gärna delar med oss av. Hör av er så gör vi allt vi kan för att stödja er! Som organisation stödjer vi också alla nya initiativ med några riktigt bra resurser helt gratis som ni kommer att ha nytta av:

[symple_button url=” http://www.pannkakskyrkan.se/vilka-ar-vi/starta-pk/” title=”Visit Site” color=”green” size=”medium” border_radius=”3px” target=”self” rel=”none” icon_left=”None” icon_right=”gift”]Startkitet[/symple_button][symple_bullets style=”check”]

 • 1st Banderoll
 • 50st PK-Edition Streetbiblar
 • 1st Kockmössa
 • 1st Stekjärn (hjärtformad)
 • 2st PK-mössor
 • 1st ”Bönestols-tryck”
 • 1st Diskoboll
 • 1st Ficklampa
 • 1st Förkläde (med PK tryck)
 • 1st Förstahjälpenkit

[/symple_bullets][symple_spacing size=”15px”]

[symple_button url=” http://www.pannkakskyrkan.se/vilka-ar-vi/starta-pk/” title=”Visit Site” color=”green” size=”medium” border_radius=”3px” target=”self” rel=”none” icon_left=”None” icon_right=”book”]Handboken[/symple_button]

En 100-sidor tjock handbok full med praktiska tips, idéer och erfarenheter som sammanställts från landets olika Pannkakskyrkor. Perfekt att ha innan ni kommer igång då den ger mycket värdefull    information som är bra att ha från första början i planering och förberedelse.

[symple_button title=”Visit Site” color=”green” size=”medium” border_radius=”3px” target=”self” rel=”none” icon_left=”None” icon_right=”check” url=” http://www.pannkakskyrkan.se/vilka-ar-vi/starta-pk/”]Förmåner[/symple_button]

Vi har avtalat förmånligare priser på ett antal produkter med ett antal företag. Exempelvis; grillar, kokplattor och hopfällbara bord. Bra saker att ha vid en uppstart.

[symple_button title=”Visit Site” color=”green” size=”medium” border_radius=”3px” target=”self” rel=”none” icon_left=”None” icon_right=”check” url=”http://pannkakskyrkan.se/vilka-ar-vi/starta-pk/” align=”aligninline”]Övrigt[/symple_button][symple_bullets style=”check”]

 •  Tillgång till NAMNET ”PANNKAKSKYRKAN”
 • FÖRSÄKRING för medlemmar
 • EGEN SIDA på hemsidan + MAIL
 • Tillgång MATERIAL OCH RESURSER
 • KONTINUERLIGT STÖD från PKs inspiratörer

[/symple_bullets]

När ni anslutit er får ni en egen sida på hemsidan som ni kan använda som informationskanal och för inspiration på er ort. Ni får egen mailadress som kan vara bra att ha i kontakten med kyrkor, myndigheter och kidsen på stan så klart! Alla som är ute med Pannkakskyrkan blir också försäkrade genom riksorganisationen. Som ansluten grupp får ni också tillgång och rätten att använda namnet ”Pannkakskyrkan”, billigt pris på biblar och profilprodukter + mycket mer (läs mer på följande sida)

[symple_spacing size=”30px”]

Vi kommer gärna och besöker er & hjälper till vid en uppstart!

Genom åren har vi besökt och hjälpt många pannkakskyrks-initiativ att komma igång runt om i landet och ser av erfarenhet hur otroligt bra det är att få en bra start på arbetet! Här hjälper vi gärna till på så sätt att vi kan komma till er och besöka ett ungdomsmöte för att dela med oss av erfarenheter, superpeppa och uppmuntra gänget som är på gång! Sedan kan vi vara med och hjälpa till på första pannkakskyrksutgången.

[symple_spacing size=”30px”][symple_icon icon=”comment-alt” size=”xlarge” fade_in=”true” float=”right” color=”#ff6100″ background=”#ffffff” border_radius=”99px”]

[symple_callout fade_in=”false” button_url=”http://www.pannkakskyrkan.se/?p=10268″ button_text=”Till formuläret!” button_color=”orange” button_size=”medium” button_border_radius=”3px” button_target=”self” button_rel=”nofollow” button_icon_left=”pencil” button_icon_right=”circle-arrow-right”]

Är ni sugna på att starta? Fyll i formuläret så hör vi
av oss och hjälper er med fortsättningen!

[/symple_callout][symple_spacing size=”15px”]