Dagens vittnesbörd 4/4! (Demo)

På Sverigetouren 2012 bodde vi i fem dagar på Peace & Love-campingen. Det året var det 50 000 människor på den festivalen. Vi sov där med ungdomarna, delade pannkakor på dagarna och hade kvällsgudstjänster i vårt tält mitt på campingen. Jag minns speciellt en kväll när vi hade vår kvällsgudstjänst. Det var lerigt och äckligt överallt och vårt stora vita tält blev det perfekta skyddet mot regnet. Jag tror kanske det var Rihanna som skulle sjunga den kvällen. Men hos oss var det proppfullt av ungdomar som istället valde att lyssna på kristen lovsång och vittnesbörd med en enkel kort bibelförklaring. Det var så speciellt att se hur tältet var överfullt av alla dessa ungdomar som hade trängt ihop sig och som alla satt tysta med stora ögon och verkligen ville ta in det som sades. Jag minns att många hade frågor, många blev berörda och många jag pratade med efteråt sa att dom inte ångrade valet att stanna kvar hos oss istället för att gå på konserten. Det var som att jag mitt i detta insåg hur många ungdomar som verkligen längtar så mycket efter Gud.
/Beatrice Ellingsen
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.