Dagens vittnesbörd 31/3! (Demo)

Det här skedde 2009 eller 2010 när Pannkakskyrkan i Hässleholm var ute på Siesta, en musikfestival som då fanns i stan. Jag hade ingen erfarenhet av att be för folk men jag hade sett ett par videor av folk som var ute och bad för knän och ben. Efter att ha spenderat en förmiddag med att kolla på sådana videor var det min tur att stå på pannkakspass. Vi satte upp en stol som det stod ”bönestol” på där folk gick förbi. Efter en stund kom det förbi en väldigt solbränd kille som sa att han hade ont i ryggen. Jag bad för hans rygg och för hans ben (ifall det var det som orsakade hans ryggont). Efter att ha bett två gånger reste han sig upp och sa att det var helt bra. Ett tag senare kom han tillbaka och sa att det fortfarande var helt bra och att han hade hoppat hela vägen till närmsta mataffär och tillbaka för att vara säker på att det fortfarande var bra. Han stannade sedan ett tag hos oss och fick solkräm och vatten.

/Jacob Magnusson

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.