Dagens vittnesbörd 23/3! (Demo)

Jag minns hur överrumplad jag kände mig. Vi hade än en gång burit ur alla grejerna ur förrådet i källaren vid studentkorridoren och lastat ut det i bilen för att sen lasta ur allt igen när vi kom fram till parken och bära dem de kanske 200 meterna till ”vår” plats. Det var bord, partystolar, filtar, ljusslingor, grill, kylväskor med smet, stekpannor och en hel del annat. Alla hade vi något i armarna. Sommaren hade gått mot sitt slut och det var lite kallar så ungdomarna hade hopat sig på lekparken en bit bort, så vi gick dit istället med grejerna. Jag hade en plan, allt ska ställas upp en sak i sänder, sen skulle grillen startas, bli varm och när vi sen börjar steka pannkakor – då kunde kvällen starta. Men det lät inte vänta på sig. Innan vi knappt ställt bordet mot backen kom flera ungdomar rusandes mot oss. Och jag minns att första frågan inte var om det fanns pannkakor, nej frågorna haglade om varför vi tror, vem Gud är, frågor om kyrkan och kristen tro. Detta var den allra första sommaren, och jag började förstå att folk i Sverige inte var ointresserade, många väntar bara på att någon ska ställa sig mitt i deras värld och säga hej.

/Josefin Lundström

 

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.