Dagens Vittnesbörd 8/3! (Demo)

”Jag och två till var ute på festivalområdet på Peace & Love i Borlänge 2015 för att försöka oss på en ”treasure hunt”, där vi bad om profetisk vägledning för att finna människor som Gud ville möta på ett särskilt sätt. Det gick inte så bra till att börja med. Jag fick en bild i huvudet på ett par Adidassneakers, och trodde att personen med dessa skulle ha en fotskada, så vi började leta efter någon med sådana skor. Vi fick syn på en man med rätt sorts skor, men han slank undan från oss. Vi hade så smått börjat ge upp vår treasure hunt, när vi fick syn på en man med Adidassneakers som satt tillsammans en kvinna. Vi gick fram till dem och frågade om vi fick göra dem sällskap och började prata med dem. Men nästan direkt reser sig mannen upp och går därifrån, vilket var nedslående eftersom jag inte fick tillfälle att fråga om hans fot. Men det visade sig att vår skattjakt lett oss helt rätt, för kvinnan som satt kvar visade sig vara genuint intresserad av vår kristna tro. Hon ställde många ärliga frågor, och vi fick ha ett djupt samtal som varade minst en timme, och det märkes att hon blev berörd. Kvällen blev inte som vi tänkt oss, men den blev som Gud tänkt sig!”

/Nils Hansander