Dagens Vittnesbörd 3/3! (Demo)

”Jag var med på Sverigetouren 2012, och där, på Peace and Love festivalen, fick vi uppleva inte bara en, men många gånger hur Gud talade till människor och berörde. Jag minns särskilt två tjejer, där den ena tjejen frågar oss vad det är vi gjort med hennes bror. Hon berättade att de var på gudstjänst i vårt tält igår och han blev berörd, och sedan dess har han suttit och läst Bibeln i timmar… nu sitter han inne i tältet igen, berättade hon. Det kom fram att de här tjejerna verkligen var sökare själva. De sa att den där tomheten som vi pratat om på gudstjänsten dagen innan, den kände de verkligen inom sig. De längtade efter att få fylla det med något gott, och de längtade egentligen båda efter Gud, men den ena sa att det gick bara inte. Vi fick be tillsammans med dem, och de kände sig båda bättre inombords efteråt. Tack Gud!”

/Nettan Hilliges

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.