Dagens Vittnesbörd 22/3! (Demo)

”Under Touren 2012 var vi i Åhus. Jag och en tjej till gick runt med en ”Vill du ha bön”-skylt och träffade två killar. Vi pratade lite med dem och det kom fram att ena killen hade ont i sitt knä och vi fick lov att be för den. De var ganska skeptiska till bön och så fort vi sagt amen sprang de iväg. När de var på väg bort från oss skrattar de bort vad som hänt, men vi kan ändå se att killen vi bett för testar sitt knä lite. Senare på kvällen kom de till vår husvagn där vi stod och stekte pannkakor. Nu var de betydligt mer seriösa och berättade att killens knä blivit helt bra efter att vi bett för det! Den andra tjejen som var med mig fick be för den andra killen som nu berättar att han har ont i sin rygg. Också ryggen blev helt bra efter den bönen!!”

/Klara Bylund