Dagens Vittnesbörd 9/2! (Demo)

En av alla saker jag fått lära mig mer om när jag varit på Sverigetouren med Pannkakskyrkan är det profetiska i evangelisationen. Vi brukar fråga Gud om han vill ta oss till någon speciell plats eller person när vi är ute. En gång när vi var på Peace and Love-festivalen i Borlänge så fick Samuel ”krokodil” när vi frågade Gud. Allt kan ju hända på en festival men jag tänkte att det kanske skulle komma någon med krokodil på tröjan eller någon badleksak eller så. Sen kom det en tjej i krokodildräkt (hela hon var en krokodil!) och jag blev helt till mig och sprang och hämtade Samuel, där är hon! Vi visste inte riktigt hur vi skulle få kontakt på ett vettigt sätt och berätta om Samuels bild men när vi berättade om att Gud hade talat med oss om en krokodil blev hon väldigt glad och berörd. Vi fick be tillsammans med henne och uppmuntra henne och följa henne en bit på vägen tillbaka till hennes tält. Hon gick igenom en väldigt tuff period i livet just då och att Gud genom oss hade sett henne betydde jättemycket för henne. Nästa år på Peace and Love sågs vi igen och det var en helt annan tjej och hon berättade att mötet med oss hade betytt jättemycket för henne, hon hade till och med fått en liten krokodil av sin mamma som påminnelse om att Gud ser alla krokodiler. Älskade krokodil!Krokodilen /Sara Jonegård