Dagens Vittnesbörd 26/2! (Demo)

Söndagsskola

Varje dag under Peace and Love 2012 hade vi söndagsskola förutom på söndagen (ironiskt nog). Detta var ganska vanliga söndagsskolesamlingar med fokus på de som missade söndagsskolan när man var liten. De innehöll barnsång, genomgång av bibeln, drama, och godis.

För varje gång så blev det fler folk som kom dit och sista kvällen satt det ett gäng med åtta grabbar i 20-25 års åldern som skrek ut barnsånger som ”Det lilla ljus jag har” och ”Jesus älskar alla barnen”. Entusiasmen var total och alla var på hugget när Joel (som ledde samlingen) ställde frågor och belönade med godis. Mellan skratten och den skojiga chargongen märkte man ett påtagligt allvar och en respekt. Det var en fantastisk syn!

När man senare pratade med vad de tyckte om festivalen nämnde de att söndagsskolan hade varit en av höjdpunkterna. Oavsett den första inställningen hade det fått lära sig mycket mer om Gud!Söndagsskola