Dagens Vittnesbörd 16/2! (Demo)

Fortsättning från igår…

”Det var en kille i gänget som hade hållit sig väldigt distanserad till det hela och som hade sett väldigt ointresserad ut men han frågade nu plötsligt: Kan ni be för mina handleder. Han hade skadat dem när han åkte snowboard och kunde vrida på dem så de knakade och gjorde ont. Vi bad för honom och de blev helt bra!! Vi fick även be för hans lungor som han hade problem med och vi sa att hans vänner gärna fick vara med och be. Detta var under vintern och det var kallt ute. Och jag kommer aldrig att glömma när vi lägger händerna på hans vinterjacka och ena tjejen från gänget är med och lägger händerna på hans rygg. Vi känner en sån värme genom jackan och även tjejen som är från gänget känner den. Killen som får förbön börjar gå framåt, öppnar jackan och hoppar för att få ut värmen han känner. Kommer inte ihåg hans exakta ord men han uttryckte sin förundran och kunde inte förstå vad som hänt. Han undrade vad det var vi höll på med och vad det var för kraft han hade känt? Vi fick där och då tillfälle att vittna för dem om Jesus och de lyssnade med en helt ny öppenhet för att de känt Jesu kärlek och närvaro.”

DanielEriksson /Daniel Eriksson

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.