Dagens Vittnesbörd 15/2! (Demo)

”Före vi skulle ut med Pannkakskyrkan i Örnsköldsvik en kväll hade vi tagit en god stund i bön och lovsång. Vi kände hur Guds närvaro var stark där på platsen. Väl ute på gatan började tröttheten krypa på och jag tänkte att jag nog stannar på platsen för att ta det lite lugnt. Så skulle det dock inte bli denna kväll Gud hade andra planer… En vän kom till mig full i gasen av att ha känt Guds närvaro och ville ut för att be för folk. Det slutade med att jag gick med honom och vi samlade några till som ville hänga på. När vi promenerade centralt i Övik träffade vi på ett gäng fulla ungdomar. Vi berättade att vi kom från Pannkakskyrkan och trodde på Gud och undrade om vi kunde be för något. De såg inte allt för exalterade ut över erbjudandet och tyckte nog mest att vi var konstiga. Efter lite kort konversation steg en tjej fram och sa utmanande: ja men jag har ont i foten, be för den! Vi la händerna på foten och bad. Blicken i hennes ögon förändrades totalt från skeptisk till överrumplande. Hon försökte förklara för sina kompisar att hennes fot var helt bra! De var skeptiska men började bli lite mer öppna. Vi fick då även be för hennes andra fot som hon tydligen också hade problem med – den blev bra på en gång den med! Hon blev väldigt glad och när den ena killen från gänget såg detta steg han fram och sa att han hade ont i ryggen. Vi bad för honom och smärtan försvann från ryggen! Han blev lika förvånad och överrumplad han med!”

Läs fortsättningen imorgon..!

DanielEriksson /Daniel Eriksson

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.