Dagens Vittnesbörd 28/1! (Demo)

”Detta hände under Sverigetouren 2014, i Norrköping under Bråvallafestivalen. Under första kvällen vi gick ut hade vi med oss en bönestol, där festivalbesökare fick sätta sig och få förbön. Dock blev vi avbrutna av några kvinnor som delade ut reklam för en strippklubb där de arbetade. Jag såg det mest som ett störande moment och försökte ignorera dem. En liten stund senare stötte vi på dem igen, och de försökte dela ut reklamlappar till oss. Daniel, en av ledarna, avböjde men erbjöd sig att be för kvinnorna, och fick lov att be för en av dem. En av de andra kvinnorna kom då fram till mig och sa i en raljerande ton:

”Ska du inte be för mig också? Kom igen, lägg handen på axeln och be, som han gör!”

Jag insisterade på att få veta vad hon ville han bön för och fick till svar att hon ville komma i kontakt med en högre makt. Jag fick be för henne, och efteråt var den tuffa attityden helt bortblåst! Det märktes att bönen gjort intryck på henne, och hon tackade och sa att det betydde mycket för henne. En detalj: Efter bönen drog hon upp blixtlåset på sin jacka och dolde sin urringning – kanske för att det var kallt, kanske för att hon verkligen fick komma i kontakt med Guds helighet och kärlek och gensvarade med en liten omvändelse? För mig blev det en påminnelse om att ingen är för långt bort för att Gud ska kunna nå dem med sin kärlek.”

/Nils Hansander