Dagens Vittnesbörd 23/1! (Demo)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

”Jag och en vän gick en kväll med pannkakssmet i pet-flaskorna när vi stöter på ett grabbgäng som står vid en busshållplats. ”Har ni mjölk?” frågar en av dem som står med kryckor. ”Nä det är smet!” svarar jag. ”Smet?!”

Vi stannar vid och pratar litegrann och frågar varför han har kryckor. Han hade tappat sin mobil på tågspåret, och skadade foten när han hoppade ner för att plocka upp den innan tåget kom. Han tog av sig skon av respekt för Gud, och efter att vi bett en tvåsekundare för foten började han vicka på tårna och utbrast: ”Titta! Titta!!” Han gav kryckorna till min vän och började gå omkring. ”Jag kan gå!” Hans kompisar sa typ ”kom igen mannen, du spelar bara” varav han ropade ”Jag svär på allt, det är bättre!!”

Han var redan kristen så vi uppmuntrade honom att fortsätta söka Gud och gick glatt vidare med smeten till vår pannkaksplats.”

Micael Grenholm/Micael Grenholm

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.