Dagens Vittnesbörd 20/1! (Demo)

Under Sverigetouren 2011 fick jag vara med om så många fantastiska saker som Gud gjorde i människors liv. Inte minst under de dagar vi var på Peace&Love-festivalen. Där stod vi med en bönestol och fick be för otroligt mycket människor. Jag minns speciellt en tjej som kom och sa att hon hade ont i ryggen. Vi bad för henne och frågade om hon kände att ryggen blivit bättre. Hennes svar var något i stil med ”Wow, vilken känsla, jag känner så mycket frid!”. Vi som hade bett för henne tyckte att det var fantastiskt att hon fick känna Guds närhet, men frågade ändå igen om hon kände någon skillnad i ryggen (det var ju ändå den vi hade bett för tyckte vi!). Hon viftade bort frågan och sa: ”Strunta i ryggen, det här var så mycket bättre!!”

Vi fick se väldigt många bli helade under de dagarna på festivalen, men just det här mötet lärde mig att Gud vet så mycket mer om vad som faktiskt behövs. För mig var den här tjejen en främling, men Gud visste precis vem hon var och vad hon behövde. Gud har koll!! Och det är skönt att veta, för då spelar det inte så stor roll vad vi gör, Gud fixar!

/Klara Bylund