Dagens Vittnesbörd 9/1! (Demo)

Spontanitet och glädje förändrar situationer! Det fick vi se på Sverigetouren 2012. Bl a besökte vi Höganäs på skånska västkusten. Vi var där och serverade pannkakor samtidigt som ELM (Evangelisk Luthersk Mission) hade en rad tältmöten. Vi hade helt underbara dagar med toppenväder, fin gemenskap och många härliga samtal. Den sista kvällen efter det sena mötet dröjde vi oss som pannkaksgäng kvar i mötestältet och umgicks. Till slut fick någon igång ljudsystemet och kopplade in Spotify. Till vår glädje var det medryckande partylovsång som kom ut i högtalarna och festen var ett faktum. Den svenska stelheten var som bortblåst och hela gänget var uppe på fötterna och dansade, prisade Gud och sjöng med i lovsången. Alla förutom en tjej som berörd av allt som hände inte kunde annat än gråta av tacksamhet för vad Gud gjort under de gångna veckorna. Som om detta inte var nog kom det in två medelåldersdamer i tältet som ställde sig och tittade förundrat på oss. De berättade efteråt att de dragits till tältet på grund av musiken och stämningen och de beundrade den spontanitet och glädje vi var fyllda av och frågade sig vad den berodde på. Behöver jag säga att några i gänget fick ett väldigt gott samtal om Jesus med dessa två damer?

Det jag tar med mig från ST12 är alltså att när vi i spontan uppriktig glädje släpper loss och fokuserar på Gud, förändrar det situationer och ger en effekt vi aldrig kunnat få annars. All ära till Gud!”