GOD JUL & GOTT NYTT ÅR! (Demo)

Julklappar, julmys, gooodis, mat, släkt & vänner, Kalle Anka kl 3… men vi vet alla att julen handlar om något så mycket större och viktigare – en Fader som sände sin ende Son för att rädda en trasig och förlorad värld & en Son som lämnade sin Fader och en himmel full av Hans närvaro. Guds son tog av sig sina fin-skor och klev ut i en gyttjig och mörk värld. Han rörde de ”orörbara”, älskade de marginaliserade, reste upp de nedbrutna, helade de sjuka för att sedan brutalt dö på ett kors för att öppna en väg hem till Fadern igen. Det är precis detta som är hjärtat bakom visionen med Pannkakskyrkan. Precis som Jesus lämnade sin värld för att se bortom sig själv, kliva ut, möta världen öga mot öga, ta av sig fin-skorna – så vill vi, på samma sätt, ta steg utanför vår värld för att älska en förlorad värld. Vi lever i en tid där vår föreställning av kärlek ofta är romantiserad, känslo- & jagorienterad. Denna bild av vad kärlek är skiljer sig gentemot den kärlek vi ser uttryckt i Jesu liv och hur Fadern sänder sin Son. Här ser vi en rå, djärv, utåtriktad, osjälvisk kärlek som ser långt bortom sig själv. En kärlek som inte först lyssnar på det som känns ”behagligast just nu”. Jesu liv ger klara konturer på en Gud som inte är långt borta, oengagerad eller obrydd. Han möter oss i vår värld. Gud har inga problem med lite ”skit under naglarna”. Gud går den extra milen. Utan minsta fördom eller med något av förakt i blicken tittar Jesus oss rakt i ögonen med ett liv som basunerar ut ”jag ÄLSKAR dig” – trots våra uppenbara brister.Att samma konturer av Kristi kropp behövs i ungdomsvärlden idag är tydligt. Behovet av upprättelse, frihet och sann frid är påtagligt. Idag har, och får, ungdomar ofta en ganska luddig bild av vem Gud är. Men vem kan anklaga någon för det? Det är ju vi som är Kristi kropp. Men det ändras; för varje pannkaka som delas ut, för alla långa och engagerade och lyssnande samtal i den iskalla nattkylan, för tjejen som efter en enkel bön engagerat berättar vid ett senare tillfälle att hon friats från en tre månader lång dödsångestkamp – kärleken talar sitt språk. Kristi kropp tar form och visar sin kontur. Som Jesu lärjungar är vi tillsammans, på en mångfald av olika sätt, kallade att gestalta Hans konturer i liv som doftar himlen. Sveriges ungdomar behöver Jesus och mer av kärlek a lá jul-evangeliet.

Tack för allt ni gjort det här året, hur ni på olika sätt lyser Jesus i er vardag där ni bor och älskar ungdomsvärlden i smått och i stort! Ni är hjältar! Vi är stolta och tacksamma att få tillhöra denna rörelse som ni är med och skapar! Och TACK för att ni hejar på rörelsen – din medverkan, liten som stor, är viktig och hjälper oss att ta steg vidare i hjärtat för ungdomsvärlden i Sverige! 

God jul och Gott Nytt År kära pannkakor!

Hälsningar från PK-Riks-kontoret:

/Samuel & Josefin Lundström, Kristoffer Carlsson, Hanna Larsson och Micael Grenholm.